Starostové a nezávislí Tiskové zprávy

 • Zpřísňujeme podmínky pro držení zbraní, chceme valorizační automat na zvyšování minimální mzdy. S korespondenční volbou jdeme do finále
  on 12.Červen 2024 at 15:16

  V reakci na tragický útok na Filozofické fakultě UK připravilo Ministerstvo vnitra v čele s předsedou Vítem Rakušanem zrychlený začátek platnosti dvou zásadních opatření nového zákona o zbraních. Ty mají zavést mimo jiné povinnost prodejců hlásit podezřelé nákupy zbraní. Snahu přijmout novelu už v prvním čtení, to ale zamítlo hnutí ANO. Proto budeme požadovat zkrácení lhůt na projednání ve výborech.  Poslanci projednají novelu zákoníku práce, která do českého právního řádu zavede valorizační mechanismus minimální mzdy, zpřehlední zaručený plat zaměstnanců veřejných služeb a uleví zaměstnavatelům od byrokracie. Do třetího čtení míří korespondenční volba ze zahraničí. Jde o narovnání práv pro občany žijící v zahraničí a naplnění slibu z programového prohlášení vlády.

 • Děkujeme za vaše hlasy
  on 12.Červen 2024 at 15:16

  Starostové dosáhli v evropských volbách výsledku 8,7 % hlasů, což znamená zisk dvou mandátů.

 • Danuše Nerudová se stala členkou Starostů
  on 12.Červen 2024 at 15:16

  Předsednictvo Starostů a nezávislých včera na svém jednání oficiálně schválilo žádost Danuše Nerudové o členství v hnutí. Jedná se o logický krok, který potvrzuje názorovou shodu se Starosty na zásadních tématech, které se týkají nejen voleb do Evropského parlamentu. 

 • Jednotná definice domácího násilí a lepší ochrana obětí. Nová úprava míří do Sněmovny
  on 12.Červen 2024 at 15:16

  Vláda dnes schválila nový zákon o domácím násilí, jehož hlavním cílem je posílení systému a zvýšení ochrany oběti a vůbec zavedení chybějící jednotné definice do občanského zákoníku. Zákon, který dlouhodobě podporuje poslankyně Starostů Barbora Urbanová, upravuje například dobu vykázání násilníka ze společné domácnosti, zabránění kontaktu obětí s pachatelem i v přestupkovém řízení, nebo změnu v přístupu institucí k případům domácího násilí. Návrh tak zlepší nejednotný, nekonzistentní a neefektivní systém, ve kterém dochází k sekundární viktimizaci a vede k nedůvěře obětí v právní systém.

 • Reforma je nutná. Důchodový systém chceme nastavit tak, aby byl spolehlivý a udržitelný
  on 12.Červen 2024 at 15:16

  Po dlouhých debatách mezi vládními stranami, opozicí a odbornou veřejností míří na plénum Poslanecké sněmovny vládní novela zákona o důchodovém pojištění. Návrh přináší soubor dvanácti opatření, které mají za cíl posílit finanční a sociální udržitelnost českého důchodového systému vzhledem k demografickému vývoji obyvatel.