Starostové a nezávislí Tiskové zprávy

 • Konec tajných schůzek s lobbisty: Piráti a Starostové prosazují, aby museli politici včetně prezidenta hlásit setkání s lobbisty
  on 29.Červenec 2021 at 19:22

  Piráti a Starostové budou prosazovat, aby se na páteční mimořádné schůzi Sněmovny konečně projednal zákon o lobbingu. Ten by zavedl povinný registr lobbistů a evidenci jejich schůzek s politiky a vysoce postavenými představiteli státu. K legislativě Piráti a Starostové navrhli úpravy, aby se musel evidovat lobbing nejen u přípravy a schvalování zákonů, ale například i u přípravy zakázek či přerozdělování dotací. Stejně tak chtějí, aby musel povinně zaznamenávat schůzky s lobbisty i prezident, pro kterého vláda chystá výjimku.

 • Piráti a Starostové: Poslanecká většina ignoruje zájmy veřejnosti. Chceme odložení volby členů Rady ČT a garanci nezávislosti veřejnoprávních médií
  on 29.Červenec 2021 at 19:22

  Dřívější i aktuální dění kolem Rady České televize podle senátorů Pirátů a Starostů jasně ukazuje, že sněmovní většina se při výběru a volbě kandidátů do Rad pohybuje na hraně nebo za hranou stávající podoby zákona o ČT. Požadují proto odložení voleb nových členů Rady ČT a budou prosazovat změnu způsobu volby, která bude garantovat vyšší nezávislost veřejnoprávních médií na politické moci.

 • Ušák: Odvolání pana Zetka je zřejmou osobní mstou. Bránil hejtmanovým přátelům vysávat veřejné rozpočty
  on 29.Červenec 2021 at 19:22

  Krajští zastupitelé Starostů a nezávislých budou chtít na pondělním mimořádném zastupitelstvu řešit způsob a důvody odvolání předsedy představenstva Krajské zdravotní Jindřicha Zetka. Na jednání proto zvou i další členy představenstva, včetně bývalého předsedy Zetka, kteří by měli dostat prostor k vyjádření. Hejtmanovi sliby o zveřejnění smluv se straníky ANO považuje Filip Ušák (STAN) za nutnost. Nicméně v případě Vladislavy Marschallové a dalších straníků ANO, kteří za odměnu nevykazují odpovídající činnost, vyžaduje okamžité ukončení smluvních závazků s krajem.

 • Dolní Břežany pomáhají s očkováním proti Covidu
  on 29.Červenec 2021 at 19:22

  Obec Dolní Břežany ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a organizací VIGVAM zajistila pro seniory očkování přímo v Dolních Břežanech.

 • Piráti a STAN připravili plán pro bezpečný návrat žáků do škol, budou o něm jednat s Plagou. Chtějí spolehlivé testování a posílení pravomocí ředitelů
  on 29.Červenec 2021 at 19:22

  Piráti a Starostové dnes představili plán pro bezpečný návrat žáků do škol, až epidemiologická situace dovolí. Podle nich je totiž třeba celou věc připravovat v předstihu, aby vláda nezaspala podobně jako se tomu stalo třeba u testování ve firmách. Proto chtějí o situaci jednat s ministrem školství Robertem Plagou. Zveřejněná strategie stojí na čtyřech pilířích: přípravě testování žáků a zaměstnanců škol, zrychleném očkování učitelů v rizikových skupinách a učitelů pověřených prezenční výukou, masové distribuci ochranných pomůcek. A na posílení pravomocí ředitelů a ředitelek, aby si mohli sami po konzultaci s hygienami a zřizovateli vyhodnotit lokální situaci a nastavit vyhovující systém výuky. Může jít například o rotace tříd, využití méně početných studijních skupin nebo i venkovní výuku. Zároveň je nutné školám zajistit potřebnou metodickou podporu, jak mají postupovat.