Starostové a nezávislí Tiskové zprávy

 • Nouzový stav prodloužíme naposledy. Migrační krizi zvládáme i díky němu, české občany ani dál nijak neomezí
  on 26.Květen 2022 at 01:47

  Vláda dnes bude na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny žádat o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan tak předloží návrh, kterým se platnost stavu, jež umožňuje rychleji a efektivněji řešit ukrajinskou krizi v České republice, posune do 30. června. Platný nouzový stav napomáhá jednoduššímu procesu ubytování příchozích z Ukrajiny, zrychluje vydávání víz nebo umožňuje nařízení přednostního zásobování zdravotních či sociálních zařízení. Života českých občanů se ale nedotýká. Do konce června pak také budou ve Sněmovně představeny parametry novelizovaného zákona tzv. Lex Ukrajina. Díky změnám v legislativě bude možné nynější bezprecedentní krizi zvládat i bez nouzového stavu.

 • Piráti a Starostové představují Vládní analytický útvar: Stát začnou na základě dat řídit skuteční odborníci místo populistických loutek
  on 26.Květen 2022 at 01:47

  Nejen nezvládnutá covidová epidemie, během které zbytečně zemřelo přes 30 tisíc lidí, ukázala, jak je důležité, aby se politici řídili daty a doporučením skutečných expertů. Právě proto chtějí Piráti a Starostové po volbách vytvořit Vládní analytický útvar (VAU), který obsadí špičkovými nezávislými odborníky. Ti budou zpracovávat analýzy důležitých problémů, které přesahují kompetence jednotlivých ministerstev. Cílem je, aby stát hospodařil mnohem efektivněji, připravoval kvalitní a srozumitelné zákony a hledal cesty, jak přizpůsobovat českou ekonomiku moderním trendům. V případě nenadálých krizí, jako je například právě epidemie covidu, by státním institucím pomáhal s rychlým rozhodováním. 

 • Starostové a nezávislí se otevírají mladým lidem. Do hnutí lze nově vstoupit již od 16 let
  on 26.Květen 2022 at 01:47

  Součástí XI. Republikového sněmu hnutí STAN bylo také schválení nové podoby stanov. Jejich proměna pomůže většímu zapojení mladých lidí, kteří mají o politiku zájem  a uznávají hodnoty hnutí. Dojde tím i k prohloubení spolupráce s mládežnickou organizací mSTAN, jejíž členové se dlouhodobě zapojují v rámci všech aktivit hnutí STAN. Nově byla také stanovena věková hranice pro vstup do organizace. Oproti jiným politickým stranám mohou nyní zájemci podávat přihlášku již od 16 let.

 • Piráti a Starostové představili konkrétní projekt tzv. peer programu na pomoc žákům dohnat zameškanou výuku během loňského školního roku
  on 26.Květen 2022 at 01:47

  Piráti a Starostové dnes u příležitosti zahájení školního roku vyzvali ředitele škol, aby v začínajícím školním roce zohlednili potřeby žáků, kteří se v dlouhodobé uzávěře škol nemohli řádně učit a nyní budou muset učivo dohánět. Pomoci k tomu mají tzv. peer programy, jejichž podstatou je spolupráce mezi studenty a žáky, kteří potřebují s doplněním zameškaného učiva pomoci. Zástupci Pirátů a Starostů na dnešní tiskové konferenci jmenovali kromě využití studentů pedagogických fakult také neziskové organizace, které by se do projektu mohly rovněž zapojit. Tento model funguje od jara například v Ostravě, kde se práci s dětmi věnovalo Planetárium Ostrava nebo Zoo Ostrava.

 • Počet nakažených opět roste: Piráti a Starostové znovu vyzývají vládu k přípravě a předkládají návrhy na ochranu obyvatel, motivaci k očkování i zajištění bezpečného provozu škol či obchodů
  on 26.Květen 2022 at 01:47

  S příchodem podzimu začínají čísla nakažených bohužel opět narůstat a epidemie zrychluje. Piráti a Starostové i nezávislí experti tak znovu apelují na vládu, aby nepodcenila přípravy jako během minulého léta. V uplynulých měsících jí předložili řadu návrhů, jak riziko podzimní vlny pandemie zmírnit či motivovat lidi k očkování, stejně tak předložili plán pro bezpečný návrat žáků do škol.