Starostové a nezávislí Tiskové zprávy

 • Rušíme tisíce zbytečných zákonů a pokračujeme v digitalizaci veřejné správy. Rodičovský příspěvek chceme navýšit o 50 tisíc korun
  on 02.Červen 2023 at 01:46

  Poslanecká sněmovna v tomto týdnu projedná zrušení více jak deseti tisíc obsolentních právních norem. Jedná se o zbytečné právní normy v českém právním řádu, které jsou sice formálně platné, ale již nefunkční a překonané. Na programu jednání je také novela matričního zákona, kterou ministerstvo vnitra reaguje na potřebu digitalizace státní správy. Poslanci se budou dále zabývat novelou zákona o zadávání veřejných zakázek, která se vrací do Sněmovny doplněna o tři senátní pozměňovací návrhy. Hnutí STAN taktéž podporuje navýšení rodičovského příspěvku o 50 000 Kč. Poslanecký klub STAN rovněž většinově podporuje přijetí zákona o manželství pro všechny, proto navrhne zařazení bodu na projednání ve Sněmovny na září.

 • Je čas zvednout normativy na bydlení, aby vláda mohla lidem efektivně pomoci
  on 02.Červen 2023 at 01:46

  Příspěvek na bydlení by měl být jedním z hlavních pilířů pomoci lidem při současném zdražování nájmů i energií. Díky němu lidé zaplatí za náklady na bydlení maximálně 30 % z příjmu (v Praze pak 35 %), přičemž výše finanční pomoci je zastropována tzv. normativními náklady na bydlení. Aby pomoc státu byla efektivní, musí se tyto normativy co nejdříve zvednout, říká poslankyně a místopředsedkyně sociálního výboru Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

 • Stanislav Polčák pozastaví své členství ve STAN
  on 02.Červen 2023 at 01:46

  Rozhodl jsem se pozastavit své členství v hnutí STAN. Stejně jako Petr Gazdík nejsem aktérem současné kauzy kolem městských zakázek v Praze. A stejně jako Petr Gazdík jsem připraven nebýt součástí užšího vedení hnutí STAN.

 • Novelou chceme zprůhlednit podmínky pro financování politických stran a hnutí. S odborníky jsme našli nad návrhem shodu
  on 02.Červen 2023 at 01:46

  Místopředseda ústavně-právního výboru Sněmovny Vladimír Balaš (STAN) připravil návrh novely zákona o politických stranách, která povede ke zprůhlednění pravidel pro financování politických stran a hnutí. Předloha byla podrobena odborné diskuzi, kterou uspořádal Poslanecký klub Starostové a nezávislí společně s Parlamentním institutem a Stálou komisí pro Ústavu. Hnutí STAN tím reaguje mimo jiné na situaci, kdy byly po loňských volbách podrobeny kritice dary, jež hnutí přijalo v souladu se stávajícím zákonem. Smyslem je dosáhnout stavu, kdy splnění zákonných podmínek bude pro politické strany i veřejnost garancí, že financování stran je v pořádku. Návrh zákona nyní čeká debata v rámci koalice.

 • STAN nominuje do funkce ministra školství, mládeže a tělovýchovy profesora Vladimíra Balaše
  on 02.Červen 2023 at 01:46

  Členové celostátního výboru hnutí STAN zvolili kandidáta na pozici ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Do čela resortu nominují poslance a právníka Prof. JUDr. Vladimíra Balaše, CSc. Úřad tak převezme po Petru Gazdíkovi, který z funkce odchází 30. června. Balaš má v oblasti školství bohatou zkušenost. Vybudoval právnickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni, jejíž pozdější kauzy kritizoval.  V minulosti vedl Ústav státu a práva Akademie věd České republiky. Coby pedagog působí i na Karlově univerzitě.