„Kraj nemá být realitní kanceláří. Jižní Morava má důležitější priority,“ říká předseda STAN JMK Radomír Pavlíček.

Jihomoravští zastupitelé definitivně odmítli půlmiliardový nákup akcií Technologického parku v Brně. I díky čtyřem hlasům STAN. Do jednání se nyní vloží město Brno, které už polovinu areálu vlastní.

Déle než rok se jihomoravský náměstek pro vědu a výzkum Jan Vitula (TOP 09) snažil přesvědčit ostatní zastupitele, aby hejtmanství na dluh koupilo polovinu akcií Technologického parku v Brně, kde sídlí významné firmy jako IBM či Red Hat. Při čtvrtečním klíčovém hlasování však ruku pro obří investici za zhruba 550 milionů korun zvedlo pouze 25 z 62 přítomných krajských zastupitelů.

„Půlmiliardová koupě a vnitřní dluh ve výši dalších 900 milionů a nutná výstavba dalších domů. Vyhodnotili jsme to jako nepotřebné, kraj nemá suplovat realitku,“ říká předseda klubu Starostů pro jižní Moravu Drago Sukalovský.

I přes odpor většiny krajského zastupitelstva to však vypadá, že park stejně zůstane ve veřejné správě. O podíl se totiž nečekaně přihlásilo Brno, které už vlastní druhou polovinu akcií a na zbytek má předkupní právo. „Brno má pro takovou investici přeci jenom větší rozpočet,“ glosuje hlasování primátorky Markéta Vaňkové (ODS) předseda Radomír Pavlíček. Ta byla z kolegy z ODS na krajském zastupitelstvu proti, na magistrátu ale hodlá s majitelem akcií – dubajskou firmou P&O – jednat.

Priority kraje jsou dnes jinde

Jihomoravský kraj jednal o koupi polovičního podílu, druhou polovinu vlastní město Brno, zlatou akcií potom disponuje Vysoké učení technické. „My jsme rádi, že před hurá akcí zvítězil zdravý rozum. Byly nám předkládány skvělé výhledy, jak se to kraji vyplatí a budeme každoročně bohatnout, ale kromě utajování vnitřního dluhu jsme naráželi i na další nesrovnalosti. Nikdo by se tak výhodného byznysu, jak nám byl prezentován, dobrovolně nezbavoval,“ zamyslel se předseda klubu Starostů pro jižní Moravu Drago Sukalovský.

Sukalovského slova dokládá i samotná nabídka. Nejstarší budovy Technologického parku už nejsou v nejlepší kondici a budou potřeba další investice. To dokazuje i fakt, že současný majitel poloviny akcií – nadnárodní společnost Istithmar P&O Estates – nepožaduje po kraji částku 620 milionů, jakou hodnotu mají akcie podle nezávislých posudků, ale o 70 milionů nižší.

Výhrady k zázemí měla v minulosti například IBM, sídlící v Gödelově budově dokončené v roce 2006. Ve čtyři roky starém veřejně dostupném zápisu z valné hromady Technologického parku se píše, že společnost uvažovala dokonce o změně sídla. „Jedním z důvodů je nedostatečná infrastruktura v areálu, ale i výhodnější cenové nabídky pronájmu jinde v Brně,“ píše se v zápisu.

„Kraj bude muset v následujících letech opravdu řešit hned několik jiných výzev. Dopravní situaci v kraji, nákup nových vlaků, zdravotnictví i systém sociální péče. Jsme jenom rádi, že k nim nepřibyla ještě správa Technologického parku,“ uzavírá předseda STAN JMK Radomír Pavlíček.

Mohlo by vás také zajímat