Věděli jste, že Křtiny na se pyšní titulem Knihovna roku ČR? Je to jeden z řady úspěchů Františka Novotného. Oblastní předseda STAN Blanensko se chystá kandidovat příští rok v krajských volbách za STAN a má velikou šanci na úspěch. Ve sněmovních volbách dostal úctyhodných 835 preferenčních hlasů.

Dobrý den pane starosto, na čem teď pracujete?

V současnosti dokončujeme parkovací plochy pro návštěvníky Křtin a nové parkoviště pro návštěvníky hřbitova. Dojde tak nejen k celkovému navýšení o 25 míst, ale také každé parkoviště je vydlážděno vodu propustnou dlažbou, včetně původních. Máme tedy v současnosti k dispozici 55 plnohodnotných parkovacích míst. Dále také je před dokončením místní komunikace, která je také z poloviny zhotovena ze stejné dlažby. Těmito opatřeními se snažíme přispívat k tomu, aby se voda vsakovala do podloží a neodtékala pryč. Před dokončením je také nová venkovní učebna u naší, ZŠ a MŠ. Prostor kolem ní bude osázen stromy, keři a bylinkami, které budou také sloužit k výuce.

Jak dlouho jste starostou a co už se Vám podařilo?

Starostou jsem již třetí volební období, což znamená devět roků. Nejde vyjmenovat vše, ale stali jsme se Vesnicí roku JMK v roce 2017. Ve stejném roce jsme získali titul Knihovna roku ČR. Během uplynulých let jsme získali celou řadu dalších ocenění, ale asi důležitější jsou věci, které jsme udělali pro naše občany. Namátkou, zateplení obecních budov a navrácení jejich vzhledu do původní podoby. Všechny obecní budovy, včetně školy mají nainstalované kondenzační plynové kotle, čímž došlo k výraznému snížení nákladů na vytápění. Máme vybudovaná tři dětská hřiště, dvě multifunkční s umělým povrchem, workoutové hřiště, travnaté hřiště na malou kopanou a dokončujeme hřiště na petang. Modernizovali jsme veřejné osvětlení, hasičku, část chodníků, ale hlavně jsme se věnovali naší ZŠ a MŠ. V uplynulých letech jsme modernizovali mateřskou školu, kterou jsme také rozšířili, odborné učebny, vytápění včetně klimatizace, vybavení školní kuchyně a jídelny a další. Jen za posledních pět roků, jsme nainvestovali do školy a jejího okolí, kolem 12 milionů korun. Stejně je nejdůležitější ta každodenní komunikace s občany, starosta jim musí naslouchat a být jejich součástí.

S čím oslovíte voliče příští rok v krajských volbách?

Ono je to vlastně docela jednoduché. Víme, co naši občané potřebují a ty jejich potřeby jsou prakticky stejné v každé obci a pokud budeme součástí jihomoravského zastupitelstva, můžeme jejich potřeby co nejvíce plnit a propagovat.

Jste oblastním předsedou STAN. Jak si stojí STAN ve vaší oblasti?

Pokud někdo má představu, že to funguje podle nějaké stranické disciplíny, tak ho bohužel zklamu. Jsme přátelé, kteří mají stejné cíle, nepamatuji, že bychom neměli vůli se dohodnout. Myslím si, že nás tak také vnímají i naši lidé, jsme jejich starostové.

Jaké máte v politice cíle?

Moje cíle v politice? Nikdy jsem se politikem necítil, chci zůstat svůj, a když skončím, budu rád, že lidé třeba řeknou, že jsem starostování dělal dobře. Doufám také, že po mě něco zůstane, to jsou moje cíle a určitě to není malý cíl.

Co Vás baví ve volném čase?

Zase toho volného času tolik není, mám vyplněné prakticky všechny soboty v roce a dost nedělí starostováním. Tím si rozhodně nestěžuji, protože starostování mě baví. Mám rodinný domek, zahradu, vnoučata, akční manželku, tím je snad řečeno vše. Pokud ještě nějaký zbude, tak se rád podívám na hezký fotbal, hokej, film a divadlo.

Mohlo by vás také zajímat