Zatímco na jaře některé brněnské městské části kvůli koronavirové pandemii a nouzovému stavu omezily blokové čištění, nyní pokračuje většina ve standardním režimu. Podle zástupců městských částí je totiž na podzim potřeba uklidit napadané listí.

Brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS) na jaře městským částem doporučil odsunutí blokového čištění, aby nevznikaly další kontakty mezi lidmi. „Teď takový podobný apel neplánuji,“ poznamenal Kratochvíl.

Jarní údržbu zrušilo například Brno-střed, nyní městská část podle své mluvčí Kateřiny Dobešové uklízí podle harmonogramu beze změn. Totéž platí v Králově Poli. „Na jaře jsme blokové čištění odložili, ale nyní tak neučiníme. Je podzim, takže je větší nepořádek,“ vysvětlila starostka Karin Karasová (za ANO).

V Líšni mají čisticí stroje vyjet do ulic v listopadu. „Na jaře jsme úklid za nouzového stavu odkládali, takže pokud se to protne i nyní, budeme zřejmě postupovat stejně. Pokud je nouzový stav, tak si myslím, že není nutné, aby za každou cenu bylo uklizeno listí.

Někteří lidé jsou pořád doma a ani nevědí, že je někde značka upozorňující na blokové čištění,“ uvedl starosta Břetislav Štefan (ČSSD).

Obvyklý úklid na jaře omezily také Kohoutovice a Vinohrady, nyní se v nich čistí standardně. Při prvním nouzovém stavu naopak zachovalo blokové čištění Brno-sever. „Nebyl s tím žádný problém a lidé to naopak chválili,“ řekl starosta Martin Maleček (hnutí SOL).
Zdroj: MF Dnes