Už na jaře začne pyrotechnický a archeologický průzkum v trase budoucího obchvatu Břeclavi. Po jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) to potvrdil břeclavský starosta Svatopluk Pěček (ANO). Podle něj by stavba samotná měla začít do dvou let.

Archeologický průzkum je druhým krokem, který předchází samotné stavbě. Tím prvním byla kompenzační opatření. Část obchvatu totiž povede přes území zařazené do soustavy Natura 2000. Přírodní bohatství zabrané stavbou tak bylo potřeba znovu vytvořit na jiném místě.

„Práce na obchvatu se po dokončení kompenzačních opatření dál hýbou a záležitost, která už se za dlouhé roky stala nechtěným břeclavským evergreenem, tak získává další reálné obrysy. Mimo plánovaného zahájení terénních průzkumů lokality ŘSD také stále sleduje nástup účinků kompenzačních opatření. Samotná stavba by tak mohla být zahájena už v roce 2023,“ věří starosta.

Obchvat na silnici I/55 kolem Břeclavi odvede z centra města tranzitní dopravu. Zároveň bude provoz z centra ve směru na Lanžhot a Valtice odkloněn na novou přeložku. Obchvat rovněž možní přímou obsluhu jihovýchodní průmyslové části Břeclavi. Než bude dlouho vyhlížené dílo hotovo, snaží se město špatnou dopravní situaci vyřešit i dalšími způsoby. Usiluje například o stavbu bypassu u kruhového objezdu na hlavním průtahu

Břeclaví, který v dopravních špičkách funguje jako špunt, a přestože měl původně pomoci hladšímu průjezdu, teď kvůli němu vznikají kolony. „Konečně jsme dostali dokumentaci k přestavbě křižovatky. Ke kruhovému objezdu by měl přibýt druhý pruh, který by měl křižovatku zkapacitnit pro přímý průjezd směrem na Hodonín,“ přibližuje místostarosta Jakub Matuška (STAN).

Stavbu samotnou ovšem zatím komplikuje fakt, že pozemky, na nichž by se bypass měl stavět, jsou zčásti v majetku společnosti Tesco, jež má v sousedství nákupní centrum, a zčásti ve vlastnictví soukromých osob. „Ale už jsem absolvoval první jednání ohledně pozemků a zatím byla domluva výborná,“ podotýká Matuška.
Vybudování bypassu by bylo opět na bedrech ŘSD. Pokud se jej podaří dotáhnout, přispěje to podle místostarosty výrazně ke zlepšení situace ještě před dokončením obchvatu.

Zdroj: MF Dnes