Spor o nový stavební zákon dostal v pondělí nečekaný zvrat. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ustoupila tlaku starostů, kteří ji minulý týden vyzvali, aby svůj návrh stáhla. Slíbila, že jim ponechá obecní stavební úřady, které měly původně přejít pod stát

„Musíme zrychlit stavební řízení, které je extrémně dlouhé. Změny musí nastat co nejrychleji, aby zákon mohl vstoupit v platnost už v roce 2021,“ vysvětlila Dostálová, proč obcím vyšla vstříc.

Právě nový stavební zákon patřil k hlavním předvolebním slibům hnutí ANO Andreje Babiše. Zavázal se, že vytvoří systém „jednoho razítka, jednoho úřadu a jedné stavby“, který zjednoduší stavební řízení a zkrátí jej na pouhý rok.

Největší změnou nového zákona, který ministerstvo už třetím rokem připravuje, má být právě vznik nové struktury stavebních úřadů. Dnes jich existuje téměř dvacet typů. Nejvíce jich spadá pod obce. Nově má vzniknout Nejvyšší stavební úřad, pod kterým se všechny ostatní sjednotí.

Stát si od toho slibuje, že dokáže vyřešit problémy, které nyní prodlužují povolování výstavby. Účastníci stavebního řízení si dnes často stěžují, že úředníci nerozhodují na všech místech stejně. Podle ministerstva za to mohou i starostové, kteří pracovníky obecních stavebních úřadů ovlivňují.

Jedno razítko

Nový stavební zákon má zrychlit povolování staveb v Česku. Dnes trvá vydání v průměru 5,5 roku, nově to má být jeden rok. Ministerstvo pro místní rozvoj usiluje o to, aby nový zákon vstoupil v platnost už příští rok. Účinnosti by v takovém případě nabyl v polovině roku 2023. Žadatelé o stavební povolení již nebudou muset získávat desítky razítek, aby mohli stavět. Nově jim postačí jedno razítko. Navíc vše vyřídí přes počítač.

Celkem mělo pod Nejvyšší stavební úřad přejít 13 500 pracovníků z veškerých stavebních úřadů. Z toho zhruba sedm tisíc z obcí.

Pro ně se ale nakonec nic nezmění a zůstanou na svých místech. Starostové výměnou za to přestali žádat, aby ministerstvo současný návrh zcela stáhlo, přestože k němu mají i dál připomínky.

„Věřím ale, že i zbytek rozporů dokážeme dojednat,“ říká předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Rozhodování o významných stavbách, jako jsou dálnice či železnice, si ponechá stát. Obecní stavební úřady budou schvalovat rodinné a bytové domy nebo školy. V případě, že se proti verdiktu někdo odvolá, přejde rozhodování do rukou státních úředníků spadajících pod Nejvyšší stavební úřad. Ti budou také přebírat případy, o kterých obecní úřady nerozhodnou v zákonem dané lhůtě 30 dní.

„Chceme tlačit na rychlost vydání povolení a dodržování lhůt,“ vysvětlila ministryně Dostálová. Podle ní dnes úředníci často nedodržují lhůty, čímž stavební řízení protahují.

Pondělní dohodu ocenilo ministerstvo vnitra, které v minulých dnech návrh nového stavebního zákona kritizovalo. „Stavební zákon se pohnul správným směrem,“ uvedl na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Nedávno zveřejnil studii, podle které by si převod všech stavebních úředníků pod stát vyžádal vysoké náklady a byl tak administrativně náročný, že by mohl dočasně zablokovat výstavbu v zemi. Takřka stejné argumenty používá opozice. Například ODS se navíc obává, že pro vznik Nejvyššího stavebního úřadu nemá stát dostatek kvalifikovaných lidí.

Přestože se Dostálové podařilo najít kompromis se Svazem měst a obcí, návrh nového zákona má stále velké množství kritiků. Podle informací týdeníku Respekt se k němu jen loni sešlo osm tisíc oficiálních připomínek. Velká většina z nich je zásadního charakteru, dvacet orgánů navrhlo zákon rovnou stáhnout.

Podle týdeníku se proto do jednání minulý týden vložil premiér Andrej Babiš a začal sám vyjednávat ústupky s hlavními stěžovateli. Finální verzi zákona má v dubnu projednat vláda. Babiš usiluje o to, aby se zákon podařilo schválit ještě před volbami do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční příští rok na podzim.

Výhrady na návrh zákona míří především na nedostatečnou ochranu památek a přírody. Podle kritiků současná podoba příliš nahrává developerům. Ministerstvu pro místní rozvoj vytýkají, že nový zákon nechalo do velké míry psát Hospodářskou komoru, která zastupuje zájmy podnikatelů. Velká města se obávají, že s novými pravidly přijdou o některé důležité pravomoce. S ministerstvem budou v příštích týdnech jednat.

Zdroj: Ihned.cz

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..