Zjištění redaktorů Deníku Referendum naznačují, že při vyšetřování kauzy otravy řeky Bečvy došlo k selhání institucí demokratického státu. Petr Gazdík proto vyzval ministra Richarda Brabce k rezignaci a po ministru vnitra bude požadovat důkladné prošetření pochybení příslušných orgánů při vyšetřování celého případu.

 

„Podařilo se nám zařadit bod ke kauze otravy řeky Bečvy na jednání Sněmovny a očekávám, že dojde k vyvození politické odpovědnosti. Ministerstvo životního prostředí ve věci vyšetřování jedné z největších ekologických katastrof, buď absolutně selhalo nebo se snaží vše zamést pod koberec. Ať už je skutečnost jakákoliv ministr Brabec by se měl zachovat jako chlap, vzít na sebe odpovědnost a skončit,“ vyzývá poslanec Gazdík ministra životního prostředí k rezignaci.

Co bude dál?
Petr Gazdík domluvil schůzku s Janem Hamáčkem a bude s ním diskutovat další postup při prošetřování činnosti příslušných orgánů v kauze otravy Bečvy.

„Více než dva měsíce trvá vyšetřovacím orgánům než dokážou najít důkazy i viníka, a mezitím mnohem více informací objasní redaktoři internetového portálu. To už není jen ekologická katastrofa, ale selhání institucí demokratického státu. Domluvil jsem proto schůzku s ministrem vnitra a budu s ním diskutovat kroky vedoucí k důkladnému prošetření postupu vyšetřovacích orgánů,“ dodává Gazdík.

Pokud nebude přijata politická odpovědnost za pochybení, chce poslankyně Jana Krutáková zřídit vyšetřovací komisi v Poslanecké sněmovně.

Zřízení vyšetřovací komise
„Je zapotřebí vyslat signál, že tak rozsáhlá likvidace přírodního rázu naší krajiny nezůstane bez postihu. Pokud ministr nepřijme odpovědnost za svou neschopnost najít a potrestat viníky v kauze Bečva, budu usilovat o zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, jejíž cíl bude zjistit, kdo je v této kauze zodpovědný za selhání státu jako celku.“ upozorňuje poslankyně Jana Krutáková.

Podle Petra Gazdíka je právě vyvození odpovědnosti za pochybení v této kauze důležitým signálem pro veřejnost. „Je to ohrožení nejen naší krajiny, ale také zdraví lidí, kteří mohli s nebezpečnou látkou přijít do styku. Problémy občanů na periferii jsou úředníkům v Praze dlouhodobě ukradené, ale mou povinností je udělat maximum, aby za katastrofu takových rozměrů padaly hlavy,“ doplňuje Gazdík.

zdroj: aktual24.cz