Před čtyřmi lety ovládlo volby v Jihomoravském kraji Hnutí ANO. To díky tomu získalo i post hejtmana pro Bohumila Šimka. Ten hnutí povede i do krajských voleb 2020, ačkoli jej měl původně nahradit bývalý primátor Brna Petr Vokřál. Podívejte se, jaké výsledky se stranám podařily před čtyřmi lety a kdo se pokusí současného hejtmana nahradit.

Před čtyřmi lety ovládlo volby v Jihomoravském kraji Hnutí ANO. To díky tomu získalo i post hejtmana pro Bohumila Šimka. Ten hnutí povede i do krajských voleb 2020, ačkoli jej měl původně nahradit bývalý primátor Brna Petr Vokřál. Podívejte se, jaké výsledky se stranám podařily před čtyřmi lety a kdo se pokusí současného hejtmana nahradit.

Krajské volby 2020: Jak a kdy volit

O lídrovi mají jasno i Starostové a nezávislí . Lídrem se v Jihomoravském kraji stal předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl.

Samostatně jde do voleb i SPD , kterou stejně jako před čtyřmi lety povede poslanec hnutí Jan Hrnčíř.

ODS se pro krajské volby 2020 rozhodla v Jihomoravském kraji spojit se Svobodnými . Na společné kandidátce pak budou i zástupci Starostů a osobností pro Moravu, kteří v minulých volbách kandidovali společně se STAN. Do čela kandidátky se postavil ředitel výzkumného centra CEITEC Jiří Nantl.

Volby do Senátu 2020: Kdy a jak Češi zvolí třetinu senátorů?

Cestou široké koalice se rozhodla jít TOP 09 . Kandidátka se jménem Spolu pro Moravu sdružuje kromě zástupců parlamentní strany ještě Zelené, Moravské zemské hutí, Idealisty.cz a Liberálně ekologickou stranu . V čele koalice je starosta Židlochovic Jan Vitula z TOP 09.

KSČM půjde do voleb s novým lídrem. Na konci února si strana do čela kandidátky vybrala předsedu kontrolního výboru Jihomoravského kraje Stanislava Navrkala .

ČSSD půjde do voleb s novým lídrem . Michal Hašek v současnosti působí jako stranický volební manažer a o jeho bývalé místo v čele kandidátky Sociálních demokratů svedl boj náměstek hejtmana Marek Šlapal s bývalou ministryní školství Kateřinou Valachovou. Krajští delegáti se ovšem rozhodli pro Šlapala.

Komentář: Kdo porazí Babiše? Kalousek s knížetem už to nebudou a Piráti nechtějí do party

A nového lídra si do voleb vybrali i lidovci . Zatímco v roce 2016 se do čela postavil krajský předseda KDU-ČSL Roman Celý, letos dostane v krajských volbách šanci Jan Grolich , starosta Velatic na Brněnsku. Celý se tak posunul na druhé místo kandidátky.

Výsledky voleb 2016: Pád ČSSD po volebním výprasku

V krajských volbách 2016 získalo nejvíce hlasů hnutí ANO . Oslovilo 20,84 procenta voličů a stalo se tak s 15 představiteli v 65 členném zastupitelstvu nejsilnější stranou v kraji. V čele kandidátky tehdy stál stejně jako letos Bohumil Šimek.

Výsledky krajských voleb v Jihomoravském kraji 2016 ANO 20,84 % KDU-ČSL 15,94 % ČSSD 15,49 % KSČM 9,69 % ODS 8,07 % TOP 09 (s podporou starostů a Žít Brno) 6,67 % Starostové pro Jižní Moravu (STAN, Starostové a osobnosti pro Moravu 6,21 % SPD a SPO 5,66 % Zelení a Piráti 5,11 %

Na druhém místě skončila KDU-ČSL . Tu do voleb Vedl Roman Celý a lidovci pod jeho vedením získali 15,94 procenta hlasů a 11 křesel. Lidovci si tak pohoršili o tři zastupitele oproti předchozímu volebnímu období.

Česko bude i dál raritou Evropy. Volby v jeden den se odsouvají, zbrzdil je koronavirus

Třetí místo připadlo ČSSD, kterou v roce 2016 vedl do voleb současný volební manažer sociálních demokratů Michal Hašek. Jeho strana se ovšem stala největším poraženým tehdejších voleb. Zisk 15,49 procenta hlasů sice znamenal stejný počet zastupitelů, jako získali druzí lidovci, oproti předchozímu období představovalo ovšem 11 křesel zastupitelský klub menší o 12 členů. Pro Michala Haška to zároveň znamenalo po osmi letech ztrátu hejtmanského křesla.

Čtvrté místo obsadila KSČM . Tu do voleb vedl Ivo Pojezdný. Komunisté získali 9,69 procenta hlasů, což jim vyneslo sedm zastupitelů, tedy o devět méně než v předchozím období.

Pátí na pásce byli Občanští demokraté se ziskem 8,07 procent a 6 míst v zastupitelstvu. Do voleb je vedl Jiří Crha.

Stát Čechům v karanténě omezí volební právo. Opozice tlačí na hlasování poštou

Šesté místo připadlo TOP 09 s podporou starostů a hnutí Žít Brno. Kandidátka, kterou vedl Jan Vitula z TOP 09 si vybojovala přzíeň 6,67 procent voličů. To stačilo na zisk čtyř mandátů .

Stejný počet mandátů si vysloužila i koalice Starostové pro Jižní Moravu . Kandidátka sdružovala hnutí STAN a Starosty a osobnosti pro Moravu. Pod vedením nestraníka Martina Malečka, nominovaného hnutím STAN, získala kandidátka 6,21 procent hlasů a obsadilo tak sedmé místo.

Z ČSSD si utahují kvůli novému logu. Politolog ho přirovnal k zákazové značce

A čtyři zastupitele získala před čtyřmi lety i koalice SPD a Strany Práv Občanů. Tu vedl Jan Hrnčíř z SPD a zisk čtyř křesel a osmého místa ve volbách stačilo 5,66 procent hlasů.

Jako poslední do zastupitelstva proklouzla společná kandidátka Zelených a Pirátů. Tu vedl Jiří Hlavenka, nestraník nominovaný Zelenými. Koalice si vybojovala přízeň 5,11 procent voličů , což jí vyneslo 3 místa v zastupitelstvu .

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/volby-volby-do-zastupitelstev-kraju/650405/jihomoravsky-kraj-co-potrebujete-vedet-pred-krajskymi-volbami.html