Do 2. kola senátních voleb za Vyškovsko a Brno – venkov postoupil Karel Zitterbart, dětský lékař a onkolog, kandidující za hnutí Starostové a nezávislí s podporou Pirátů. Během kampaně získal širokou podporu obyvatel, ale i lokálních a celostátních osobností, mezi které se řadí např. místostarosta Vyškova Josef Kachlík, starosta Bílovic Miroslav Boháček, senátor Mikuláš Bek, poslankyně Jana Krutáková, zakladatel Pirátů Jiří Kadeřávek či ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba. Svoji podporu do druhého kola voleb mu vyjádřil také dosavadní senátor za obvod Vyškov, pan Ivo Bárek.

Na co se nyní zaměříte? Proč by měli lidé ve druhém kole dát hlas právě Vám?  

Mým plánem na dalších několik dní bude navštěvovat vesnice a města regionu, potkávat se s lidmi a hovořit o svých vizích a plánech pro Senát. Díky svým dlouholetým zkušenostem lékaře vím, že potřebujeme vyřešit dostupnou zdravotní péči, férové sociální služby, zlepšit školství a v neposlední řadě chránit naši přírodu. To vše potřebuje senátora, který bude zde i v Praze trvale aktivní a bude krok po kroku plnit svůj program a hájit zájmy voličů. To Vám mohu slíbit, neboť do čeho se pustím, to dělám pořádně.

Co považujete za nejpalčivější problém našeho regionu a jak ho chcete pomoci řešit? 

Chci zlepšit dostupnost zdravotní péče a sociálních služeb na Vyškovsku. Je a bude to stále větší problém. Klíčová je otázka praktických lékařů, kteří stárnou a mladé na vesnici nic netáhne. Není možné, aby se vedení obcí, krajů a pojišťoven vymlouvaly jeden na druhého. Mám legislativní řešení posilující roli starostů a hejtmanů v zajištění této péče. Chci podpořit také vznik center porodní asistence a rozvoj paliativní péče. Nové kulturní centrum Vyškova, problematika pivovaru, nádraží, silnice nižších tříd a dálnice – ano, všechny nás to trápí a rozhodně přiložím ruku k dílu, aby se věci pohnuly kupředu.

Proč kandidujete právě s podporou Pirátů? V čem vnímáte programový průnik? 

Kandiduji jako nezávislý kandidát nominovaný hnutím STAN a získal jsem podporu Pirátů. Pirátské hnutí je mi blízké svými hodnotovými východisky, kterými jsou svoboda, rovnost a vzájemnost. Jak STAN, tak Piráti chtějí vrátit stát zodpovědným občanům a budou zárukou zodpovědné a kompetentní vlády. V konkrétních programových bodech se s nimi shoduji v řadě zdravotních a sociálních otázek: například v důrazu na podporu vzniku center porodní asistence a další rozvoj terénních sociálních služeb a domácí paliativní péče.

V čem se odlišujete od svého soupeře na post senátora? 

Jsem lékař s dlouholetou praxí na onkologii a dobře vím, jaký je běžný život těch nejohroženějších mezi námi. Důraz na to, že pomoc musí být férová, konkrétní, lidská – i to chci promítat do svojí hodnotové politiky a kvality zákonů. Nejsem žádný „seniorní“ politik, ale člověk, kterému se nelíbí, co se v našem státě děje a má chuť a elán s tím něco udělat. Chci hledat nové cesty, jak řešit problémy, které nás trápí a ne se neustále točit v kruhu. Doufám, že to lidé ocení a podpoří mě i v druhém kole.

Máte nějaké životní krédo? 

„Správná diagnóza, moudré řešení, obecný prospěch.“

Zdroj: deník.cz