Žáci a studenti základních a středních škol v Jihomoravském kraji se mohli zapojit do soutěže s projektem Kraje pro bezpečný internet a vyhrát hodnotné ceny. Projekt Kraje pro bezpečný internet je realizován po záštitou Asociace krajů ČR. V rámci svých aktivit také úzce spolupracuje s Policií ČR. Hlavním cílem projektu je zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci. V rámci projektu jsou kromě e-learningových kurzů pro žáky a studenty, připraveny lekce pro učitele, rodiče a veřejnost, sociální pracovníky a policisty a videospoty pro seniory a pro mládež.

Pro žáky a studenty bylo připraveno devět e-learningových lekcí a 10 krátkých videospotů, na které navazoval soutěžní znalostní kvíz. Po správném zodpovězení dvaceti otázek z oblasti bezpečného chování na internetu byli soutěžící zařazeni do losování o hodnotné ceny. Žáci a studenti si také mohli po absolvování soutěžního kvízu zasoutěžit i v Kvízu PLUS, který byl určen pro opravdové znalce problematiky elektronické bezpečnosti. Po správném zodpovězení otázek bylo 5 nejrychlejších zařazeno do prezenčního krajského finále Kvízu PLUS, které se konalo 24.1. 2020 na Krajském úřadě Jihomoravského kraje. Finalisté Kvízu PLUS byli obdarování cenami od partnerů projektu – společnosti Microsoft, Gordic a sdružení CZ.NIC. Vítěz pak bude pozván na celorepublikové finále Kvízu PLUS do Prahy dne 10.2.2020.

Jihomoravský kraj také v roce 2019 vyhlásil soutěž škol. Škola s největším počtem úspěšných absolventů soutěžního kvízu získá věcnou cenu dle výběru školy ve výši do 10 000 Kč. Za rok 2019 se vítěznou školou Jihomoravského kraje s největším počtem úspěšných absolventů soutěžního kvízu, a to 405 z 1994, stala stejně jako v loňském roce: Gymnázium Střední pedagogická škola Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo. Ceny soutěžícím předali zástupci Jihomoravského kraje – Mgr. Martin Maleček a Radomír Pavlíček.

Autor: Jakub Krainer