Pojede se letos v Brně MotoGP? O budoucnosti letošního seriálu Velké ceny se rozhodne v následujících dnech. Spolek pro MotoGP, který tvoří statutární město Brno a Jihomoravský kraj, vyjednal pro letošní seriál, který by se jel bez diváků, s promotérskou společností Dorna zvláštní podmínky. Za licenci na letošní a příští ročník seriálu má kraj, město a stát dohromady sedm milionů eur. Navýšení příspěvku musí v následujících dnech brněnské i jihomoravské zastupitelstvo. A právě lídry stran zastupitelstva Jihomoravského kraje jsme oslovili s otázkou, zdali by měl kraj letošní MotoGP podpořit.

Kraj i město měly dát na letošní závody shodně po 30 milionech korun, stát se měl podílet částkou 55 milionů. Kolik přispějí jednotlivé subjekty v případě příspěvku za oba ročníky, pokud plán projde zastupitelstvem obou institucí, se uvidí v následujících dnech.

Brno i Jihomoravský kraj přitom přijdou přitom kvůli kompenzačnímu bonusu, který stát slíbil drobným podnikatelům, ve svých rozpočtech o miliardu korun. Redakce Brněnské Drbny kontaktovala lídry stran zasedajícím v krajském zastupitelstvu a položila jim společnou otázku.

Znění otázky: Měl by podle vás kraj podpořit konání letošního MotoGP? Navzdory výrazné ztrátě v rozpočtu JMK způsobené kompenzačním bonusem a skutečnosti, že by se závod jel bez diváků?

 

Jiří Hlavenka (Zelení a Piráti pro Jihomoravský kraj)

Pro mě je v tomto důležitá odpověď na tuto otázku, ale neznám ji: vím že máme určitou možnost prodeje reklamy, tedy přímého finančního zhojení se oproti příspěvku Dorně. Pokud jsme schopní z tohoto vytěžit významnou částku (aspoň se blížící zalistovacímu poplatku na letošek), tak nejsem proti, aby se MotoGP letos jelo. V opačném případě ne.

Jiří Nantl (ODS)

Jako u všech velkých a dlouhodobě zavedených akcí, které podporuje město a kraj, je i zde otázka, zda by vůbec bylo možné bez dalších negativních souvislostí i pro samotnou samosprávu náhle ukončit podporu takové akce. Dlouhodobě nad tím je ale jasně patrný otazník. Kraj i město Brno budou muset dospět k dohodě, která vymezí, zda a za jakých podmínek je zde možnost pro další pokračování podpory, protože nepochybně i provozovatel akce bude potřebovat znát nějaký víceletý výhled. Osobně jsem ale přesvědčen, že z hlediska rozvoje cestovního ruchu v kraji se nesmíme upínat na omezený počet velkých akcí, ale daleko zásadnější je další rozvoj individuální a skupinové turistiky průběžně přes celý rok. Zejména potřebujeme dosáhnout toho, aby lidé, kteří Jihomoravský kraj navštěvují, zde strávili více času, než tomu v průměru bývá nyní.

Martin Maleček (Starostové pro Jižní Moravu)

Kraj musí zvážit, co případné neuskutečnění letošních závodů bude znamenat ekonomicky. Není to tak, že při nekonání Moto GP nebude kraj nic platit, je zde smlouva, které uzavřel Spolek Moto GP, jehož je kraj s městem Brnem součástí. Také je zde otázka již prodaných vstupenek, které by měly platit na příští rok, na který jsou vyjednané nepoměrně lepší podmínky, Což by při neuskutečnění letošního ročníku padlo. Vše toto hraje roli při řešení otázky, zda letos (i bez diváků) Moto GP v Brně konat.

Bohumil Šimek (ANO), Jan Vitula (TOP 09), Roman Celý (KDU-ČSL), Michal Hašek (ČSSD) a Ivo Pojezný (KSČM) možnost nabídnutého prostoru k vyjádření nevyužili.

Autor: Brněnská drbna