Mapa situace na řekách ve správě Povodí Moravy pozbyla v sobotu červenou barvu vyhrazenou řekám ve třetím stupni povodňové aktivity. Hladiny klesají, na horních tocích jsou v normálu, jinde ještě odtéká příděl z dešťů minulého týdne.

Morava, která vážně hrozila vylitím u Lanžhota na Břeclavsku, kulminovala v noci na pátek, následně začala opadávat a stejný den po poledni již byla ve druhém stupni povodňové aktivity.

Ve Strážnici na Hodonínsku se ale držela na vyšších hodnotách déle, do druhého stupně klesla až v sobotu ráno. V neděli zůstala ve druhém stupni už jen v Lanžhotě. Druhý stupeň v neděli platil ještě i na Svratce v Brně-Poříčí.

„Do odvolání platí zákaz vstupu do lesa v oblasti poldru Lanžhot, Kostice, Tvrdonice a Týnec,“ řekl v sobotu po jednání povodňové komise v Břeclavi místostarosta Jakub Matuška (Mladí a Neklidní).

Při mapování situace v katastru Lanžhota zjistil starosta Ladislav Straka (Volba pro Lanžhot), že se vylila voda z toku Čtvrtý járek. „Některé z lesních cest včetně příjezdové cesty k místu, kde hasiči instalovali protipovodňové zábrany, jsou obtížně dostupné. Voda se do járku vrací oklikou přes louky a cesty,“ řekl starosta.

Pravděpodobně olej

Nečekané problémy řešili v sobotu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku, kde se v jednom z říčních ramen Moravy objevila pod elektrárnou na hladině skvrna. Několik jednotek hasičů na místo vyrazilo položit na hladinu nornou stěnu, aby látku zachytili sorbenty. Na identifikaci přivolal velitel zásahu chemickou laboratoř z Tišnova, zápach ale napovídal, že by mohlo jít o olej.

Zdroj: zpravodajství cz