V Ivančicích na Brněnsku ukázali, jak snadno může z neudržovaného prostoru vzniknout místo doslova vybízející k trávení volného času. Bývalá vila Panowských prošla proměnou v zelenou oázu určenou k relaxaci, cvičení jógy a trávení volného času.

Zahradu Panowských získalo město před pěti lety. V červnu loňského roku se pustilo do její revitalizace. „Vybudovali jsme tam altán se sociálním zařízením, vysadili nové stromy, keře a postavili oplocení. V zahradě je nové osvětlení a automatický závlahový systém,“ přiblížil starosta Ivančic Milan Buček. Návštěvníci se mohou procházet po nových cestách i po hmatovém chodníčku. Vidět mohou přes pět tisíc květin, které pocházejí z tamních zdrojů. Pokochají se fontánou i dřevěnými hudebními instalacemi a odpočinou si při posezení na nových lavičkách. Celý areál má nové oplocení, nové veřejné osvětlení a automatický závlahový systém.

V zahradě se nachází kaple Panny Marie Lurdské, kterou městu darovala rodina Panowských. I ta prošla rekonstrukcí a při slavnostním otevření zahrady byla posvěcena. „Krásně se to tu opravilo a myslím si, že původní majitelé by byli jistě spokojeni. Původně chtěl kapli opravit manžel, ale zemřel, proto jsme ji darovali městu. Jsem ráda, že je zahrada přístupná pro veřejnost,“ svěřila se Jitka Panowská, která patří k potomkům rodiny.

Zdroj: https://pozitivni-zpravy.cz/na-relaxaci-i-jogu-na-brnensku-promenili-neudrzovanou-zahradu-v-zelenou-oazu/