17. listopad – Mezinárodní den studentstva je jediným oficiálním dnem mezinárodního významu, který má původ v naší zemi. V tento den se totiž hned dvakrát přepisovaly české dějiny a náš národ prokázal, jak je schopný se semknout a bojovat za svobodu.

Před 81 lety byly uzavřeny vysoké školy na území protektorátu Čechy a Morava a to na přímý rozkaz Adolfa Hitlera. Gestapo zavřelo přes tisíc studentů a pedagogů, devět předsedů studentských organizací bylo popraveno, 1200 studentů posláno do koncentračního tábora, část z nich se už nikdy nevrátila… Všech deset českých univerzit bylo uzavřeno formálně na tři roky, ve skutečnosti až do konce války. Studenti se však nikdy nevzdali a někteří nacistickému režimu vzdorovali dál.

A tady by vlastně příběh 17. listopadu mohl končit. Avšak přesně o půl století později přišlo nečekané a neméně důležité pokračování, díky němuž žijeme dnes ve svobodné zemi.
Je to známý příběh, který jsme já a i mnoho z vás osobně zažili, ať už přímo na listopadových demonstracích, či prostřednictvím médií, známých a sledováním neuvěřitelného sledu událostí, které před 31 lety pomohli Československu získat svobodu. Těžko říct, jak by dnešní svět vypadal, kdyby tehdy opět nevyšli studenti do ulic a nezahájili největší revoluci v našich dějinách.

Dnes jsem v Břeclavi zapálila svíčku a vzpomenula si na všechny hrdiny obou listopadových událostí. Poučme se ze svých dějin, neopakujme chyby a hlavně se už nikdy nenechme podrobit ať už nedemokratickým režimem, či jiným národem. Díky, že můžem!

blank blank