Zastupitelstvo Jihomoravského kraje dnes schválilo nákup nových vlakových souprav. Jedná se o největší zakázku v historii Jihomoravského kraje.

„My jsme byli od začátku pro nákup, protože ve vlakovou dopravu věříme z několika důvodů. Je ekologická i ekonomická. Je zde obrovská šance dosáhnout na dotaci ve výši více než 5 mld Kč, která tvoří převážnou část operačního programu doprava pro celou ČR. Schválili jsme jistotu, že v roce 2022 bude do provozu uvedeno 37 nových vlakových souprav, které budou sloužit občanům JMK a budou mít standard pro cestování v 21. století.,“ řekl krajský předseda Starostů a nezávislých Radomír Pavlíček.

Podmínkou nákupu je zajištění financování projektu prostřednictvím dotace z Operačního programu Doprava a uzavření smlouva o úvěru ve výši 3,3 mld. Kč.

Dotaci z Operačního programu doprava až ve výši 85% na pořízení nových železničních elektrických jednotek, bez kterých projekt nelze realizovat, neboť jsou součástí dotačního projektu, rozhodlo Zastupitelstvo. Celkem by tak JMK měl pořídit 31 kusů jednotek EMU 310 (kapacita min. 310 míst) a 6 jednotek EMU 140 (kapacita min. 140 míst).

Financování pořízení nových železničních jednotek ve výši 6,651 mld. Kč bude zajištěno z dotace (5,484 mld. Kč) a z úvěru (1,167 mld. Kč). Vzhledem k tomu, že dotaci bude nutné předfinancovat, je možné že JMK bude potřebovat na financování projektu částku až 5,3 mld. Kč. Prostředky potřebné na financování projektu v roce 2020 budou pokryty z úvěru ve výši 3,3 mld. Kč a tento úvěr bude uzavřen před uzavřením smlouvy s dodavatelem. Dále JMK jedná o úvěru s Evropskou investiční bankou na financování projektu v následujících letech. Full-service bude hrazen každoročně z rozpočtu výdajů na zajištění dopravní obslužnosti.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..