Na konci roku 2018 se návštěvníkům otevřelo dosud nepřístupné podzemí pod kopcem Záruba v Kuřimi. Chodby vysekané ve skále nechala na konci druhé světové války zbudovat nacisty ovládaná brněnská Zbrojovka na skrytí výrobního arzenálu pro potřeby nacistické říše. Nakonec však v roce 1945 sloužil jako kryt místním obyvatelům.

Netradiční cíl nedaleko Brna si za více než rok od otevření našel spoustu fanoušků. „Prohlídky jsou vyprodané několik týdnů dopředu,“ uvedl starosta Kuřimi Drago Sukalovský.
Z komplexu chodeb je však zpřístupněná jen malá část o délce zhruba 110 metrů. Starosta celkovou délku chodeb odhadl na více než kilometr. Na radnici ostatně zpočátku vůbec nevěděli, kde všude chodby pod kopcem Záruba jsou a v jakém se nacházejí stavu. Loni se proto rozhodli pro detailní průzkum. „Odborná firma prozkoumávala kopec georadarem, dokonce do nepřístupných částí pronikli, protože je tam menší otvor, kudy se do nich dá dostat. Ten jsme rozšířili a pak opět zadělali,“ přiblížil starosta.

Experti tak uvnitř štol mohli zmapovat, jestli jsou chodby průchodné, nebo zavalené. „Zjistili jsme, že kromě zpřístupněné části nejsou ostatní vstupy do chodeb nijak upravené, jen byly kvůli bezpečnosti zavaleny hlínou,“ řekl Sukalovský. Už na letošní rok na radnici plánují investice, které umožní další chodby zpřístupnit návštěvníkům. „Teď se soustředíme na to, abychom propojili krajní portály,“ sdělil kuřimský starosta.

Částky, které na zpřístupnění podzemí padnou, budou vysoké. „Nebudou to statisíce, ale miliony, poměrně dost milionů korun,“ poznamenal Drago Sukalovský.
Nejde totiž jen o odstranění závalů, ale dokonce i prokopání chybějících částí. Němci totiž na konci války nestihli podzemní prostor dokončit, to je například případ krajních štol, kde bude třeba desítky metrů skály prokopat.

Jen první etapa na propojení krajních štol vyjde podle starosty na několik milionů, investice do všech chodeb se pak vyšplhají na desítky milionů. Přesto se podle něj investice vyplatí.
„Je to součást dědictví, součást historie Kuřimi. Zpřístupněná štola je v současnosti jeden z největších turistických cílů ve městě,“ prohlásil starosta. Měsíčně podzemí navštíví zhruba 120 turistů, přitom tam můžou po malých skupinách maximálně dvanácti lidí. Právě zájem lidí hrál roli v tom, že se radnice rozhodla pro průzkum dalších chodeb. Letos se však do nových prostor lidé ještě nepodívají. V Kuřimi nejdříve potřebují sehnat peníze. „Budeme hledat i jiné zdroje financování. Chceme získat nějaké dotace a také jednat s možnými dárci z privátního sektoru,“ vysvětlil Sukalovský.

Když vše dobře půjde, mohly by se krajní štoly otevřít návštěvníkům v průběhu příštího roku. Podle starosty pak půjde o více než dvojnásobnou délku oproti současným zpřístupněným prostorám. „Dále budeme obnovovat i další, kde jsou vybudované i větší sály,“ dodal.
Štoly v Kuřimi se otevřely poprvé v prosinci 2018.

Autor: Marek Osouch | Zdroj: Indes.cz

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..