Dnes Vám přinášíme rozhovor s lídrem Starostů pro jižní Moravu Františkem Luklem, předsedou svazu měst a obcí ČR a starostou Kyjova v jedné osobě.

Františku, jak hodnotíte výsledek 10,40 % v Jihomoravském kraji?

Velmi mě potěšila velká podpora Jihomoraváků. Předčili jsme prognózy a dosáhli takřka dvojnásobného výsledku oproti minulým volbám. Také jsme zdvojnásobili naše zastoupení v orgánech kraje. 3 v radě a 2 předsedy výboru považuji za úspěch ve vyjednávání.

Nová koalice vznikla na půdorysu KDU-ČSL, Pirátů, ODS a STAN. Co od ní očekáváte?

Stabilitu, věcnost, profesionálnost, otevřenost.

Už máte hotové programové prohlášení. Jaké budou v tomto období programové priority Jihomoravského kraje?

V tuto chvíli na nich pracujeme. Priorita je narovnání nespravedlivého fi nancování našeho kraje. Také podpora
meziobecní spolupráce, kvalitní školství, udržitelné zdravotnictví, podpora terénních sociálních služeb a důraz na otázky životního prostředí.

Získali jsme pro Starosty dva radní. Proč právě územní plánování a kulturu?

Územní plánování je doménou stávajícího náměstka Martina Malečka. Odvedl obrovský kus práce v této oblasti a bude navazovat. Já se ujmu kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Mám k této agendě velmi blízko. Vzhledem k tomu, že budu v pozici neuvolněného náměstka, nemohl jsem přijmout agendu zdravotnictví. Ta se musí dělat na fulltime.

Jaké budou Vaše cíle v oblasti kultury, památkové péče a cestovního ruchu?

Stabilizace kulturní scény v těchto těžkých dobách. Podpora folklóru, národopisu a tradic jako pevného základu každé demokratické společnosti a lidské pospolitosti. Také podpora alternativní kultury mimo hlavní proud jako dalšího střípku této mozaiky. Cestovní ruch rozprostřít po celém kraji. Ukázat turistovi i další poklady našeho kraje.

Autor: Jakub Krainer, František Lukl