K návrhu nového územního plánu města podali Brňané přes dva tisíce připomínek a námitek. Další můžou posílat na magistrát ještě do konce tohoto měsíce.

Brno Rozšíření stavebních míst v okolí odpočinkové lokality Kostelíček na okraji brněnské Líšně odmítají tamní obyvatelé i politici dlouhodobě. Zastupitelé za posledních deset let šestkrát odmítli zvětšení zastavitelné plochy. Regulační plán umožní výstavbu pouze devětašedesáti domů. Návrh nového územního plánu tam ale vymezuje území pro bydlení s intenzivní zástavbou. Na magistrát proto kvůli záměru míří připomínky.

Deník Rovnost přináší přehled dalších podnětů, které dosud Brňané a zástupci radnic podali k problematickým lokalitám v návrhu. „Nejvíce je zajímají otázky spojené se zelení, bydlením, dopravní infrastrukturou a nově vymezovanými lokalitami,“ řekl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Zda s podněty uspěli, se lidé dozví až z nového územního plánu.

OBAVY Z AUT. Podle návrhu se řidiči dostanou z Obřan přímo k východní části sídliště Lesná. Z druhé strany se sídliště pomocí přemostění spojí se čtvrtí Sadová. Proti oběma propojením podali zástupci radnice Brna-severu připomínky. „Silnice nejsou nutné, pro místní budou znamenat výrazné komplikace,“ sdělil starosta městské části Martin Maleček.

OCHRANA ZELENĚ. Zachování současných zelených ploch, které hrají významnou roli pro tamní obyvatele. Takový je požadavek radnice Brna-středu. „Jde hlavně o zeleň u vstupu na výstaviště, u kláštera na Starém Brně, v rozvojové lokalitě Trnitá, na třídě Kapitána Jaroše, podél Kounicovy ulice nebo třeba na Červeném kopci,“ vyjmenovala mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Dodala, že radnice požaduje i zpřesnění využití vnitrobloků.

OBAVY Z PŘELIDNĚNÍ. Dramatický nárůst počtu obyvatel čeká podle návrhu plánu Bohunice. A to díky masivním zástavbám na Červeném kopci a v lokalitě Lány, který podle bohunického starosty Antonína Crhy nedoprovází odpovídající dopravní řešení. Radnice připomínkuje i smíšenou obytnou plochu mezi ulicemi Jihlavská a Pod Nemocnicí. „Při plánované zástavbě vznikne souvislý blok domů v Jihlavské. Je to likvidace zeleně i psího hřiště,“ řekl Brňan Radovan Chloupek.

STRACH O REKREACI. Velkou vlnu nevole vzbudil návrh plánu v Medlánkách. V okolí letiště od Turistické ulice do Komína má vést komunikace, která podle místních zničí rekreační plochu. „Nenavrhujeme silnici, ale koridor veřejného prostranství určený pro možné umístění obslužné komunikace, cyklostezky nebo třeba stromořadí,“ reagovala mluvčí kanceláře městského architekta Jana Běhalová.

NE OBCHODŮM. Místo louky obchod nebo jiný komerční objekt? Taková přeměna teoreticky hrozí místu u žabovřeské radnice mezi Luční a Žabovřeskou ulicí. Proti se staví místní i zastupitelé, kteří kvůli změně využití plochy posílají připomínku na magistrát.

Zdroj: Znojemský deník