Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odmítá požadavek Svazu měst a obcí ČR na dalších 13 miliard korun na pokrytí výpadků daňových příjmů v souvislosti s koronavirem. Zhruba 13,4 miliardy korun, které obce dosud od státu dostaly, podle svazu nestačí. Ministryně nyní ale s dalšími penězi pro samosprávy nepočítá. Uvedla to dnes Česká televize (ČT).

„Já rozhodně v tuto chvíli nevidím důvod, protože kompenzační bonus, my to máme spočítáno přesně, znamenal propad 5,5 miliardy (korun). Poslali jsme 13,4 miliardy,“ řekla ČT Schillerová . „Čili já myslím, že obce musí zapojit rezervy, které mají díky bezprecedentnímu výběru daní, které probíhalo v posledních letech,“ doplnila.

Žádost Svazu měst a obcí by měla jít na vládu v září, řekl ve čtvrtek novinářům předseda svazu a kyjovský starosta František Lukl. Dosud státem poskytnutých 13,4 miliardy korun podle něj pokrylo zhruba polovinu výpadků a stejná částka by byla ještě potřeba. Chtěl by, aby vláda peníze poslala do konce roku. Obce mají připravené projekty a peníze pro ně se státu vracejí na dani z přidané hodnoty nebo odvodech, řekl Lukl.

Jednorázový příspěvek 1250 Kč na obyvatele stát poskytl na základě novely o kompenzačním bonusu, která nabyla účinnosti předminulý týden. Zástupci obcí a krajů dříve kritizovali, že vyplácení bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), který je fakticky vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, připraví místní samosprávy o příjmy z daní.

Zdroj: ČTK