V nové brněnské vyhlášce o volném pohybu psů přibyla místa pro jejich venčení i lokality, kam zvířata na volno nesmí.

 

Se svým retrívrem ráda běhá a chodí na procházky Brňanka Dáša Beková. „Občas mám ale problém, když potkáme nějakého cyklistu, aby nenastala nějaká kolize, hlavně třeba poblíž cyklostezek,“ svěřila se.

S tím už si teď ale na řadě míst v Brně nemusí lámat hlavu. Ve čtvrtek totiž začala platit nová městská vyhláška o volném pohybu psů. K ní patří i seznamy míst, kde se můžou lidé se svými mazlíčky volně pohybovat a kde je jim naopak vstup zakázán.

Třeba v brněnském Králově Poli zůstaly oba seznamy těchto lokalit stejné, ale například v Žabovřeskách přibyl nový psí výběh při Stránského ulici. „Do budoucna plánujeme tento výběh oplotit a popřípadě doplnit o psí herní prvky. Každý rok také zvyšujeme počet odpadkových košů určených na psí exkrementy, které jsou vybaveny zásobníky na sáčky,“ uvedla starostka Lucie Pokorná.

Do seznamu míst se zákazem pohybu psů naopak v Žabovřeskách navrhli lokalitu vnitrobloku při Korejské ulici, kde jsou dětská hřiště. Ze stejného důvodu navrhli zástupci radnice Brna-středu lokalitu Nové Sady a Křídlovická. „Vzniklo tam nové dětské hřiště, takže zákaz je zde potřebný. Nová místa, kde je povolený vstup psů, v naší městské části nepřibyla,“ upřesnila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Radost pejskařům naopak udělali na Brně-severu. „Loni jsme vybudovali oplocený psí výběh nad konečnou tramvaje na Lesné a letos přibude další chráněný výběh na Provazníkově nad parkem Marie Restituty na pomezí Černých Polí a Husovic,“ vypočítal starosta Brna-severu Martin Maleček.

Většina oslovených brněnských starostů se shodla, že zákaz pohybu psů je žádoucí zejména u dětských hřišť, aby tam bylo čisto a nevznikly případné konflikty zvířat s dětmi.

Případů útoků psů na lidi řeší brněnští strážníci jen několik do roka. „Podle vyhlášky, která je v Brně v tomto směru ojedinělá, musí mít majitel psa pod stálým dohledem. To se týká i zvířat uvázaných třeba před obchodem. Stejně tak musí člověk hlídat psa i ve výběhu, kde může dojít ke kontaktu s jinými zvířaty,“ dodal mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/v-brne-plati-nova-psi-vyhlaska-pribudou-vybehy-pro-zvirata-i-mista-kam-nesmi-20200717.html