V jihomoravském Kyjově se začaly stovky občanů a desítky obchodníků registrovat a připravovat na oficiální spuštění projektu Corrency. Zaplatit correntem budou lidé moci už 11. ledna 2021, kdy 30 denní pilot startuje.

Registrace do projektu na podporu místní ekonomiky poznamenané koronavirem trvá až do 10. ledna 2021. Od následujícího dne budou lidé v Kyjově moci platit u přihlášených obchodníků a živnostníků correnty a uplatnit tak na celý nákup nebo služby chytrou 50% slevu.

 

Kyjovjané zaplatí jen půlku, na druhou polovinu přispěje Corrency

Během prvního víkendu se přihlásilo o příspěvek ve výši 400 korun ve formě correntů téměř 500 obyvatel Kyjova. Příležitosti tedy může využít dalších 1500 obyvatel.

 

“Při platbě u obchodníka zaplatí lidé v korunách jen polovinu částky za nákup. Druhá část platby proběhne z jejich correntového účtu, který jim založíme při registraci. S darovanými correnty budou mít lidé důvod jít nakoupit nebo si zajít ke kadeřníkovi a obchodník bude mít důvod pro to, aby měl otevřeno. Lokální ekonomika se tak významně povzbudí,” vysvětluje Pepe Rafaj, autor projektu Corrency a jednatel společnosti I, Foundation, která za projektem stojí.

Informace o utracených correntech najdou občané ve svém mobilu. Systém Corrency jim nový zůstatek pošle formou SMS po každé provedené platbě. Nepotřebují k tomu ani chytrý telefon, ani přístup k internetu.

Ani na straně obchodníka nejde o složitý proces. Při platbě correnty odešlou obchodníci SMS do systému Corrency a zpět jim přijde zpráva, kolik má občan na místě zaplatit v korunách. Druhá část platby přijde obchodníkovi během dalšího pracovního dne na jeho účet v bance.

Občané ani obchodníci se tedy nemusí obávat složitostí. „Naším záměrem bylo vytvořit systém co nejjednodušší, aby k němu měli přístup všichni. Občan se při platbě correnty prokáže obchodníkovi svým občanským průkazem nebo jednorázovým kódem v SMS a obchodníkům bude stačit SMS zpráva nebo vyplnění jednoduchého webového formuláře. Aktuálně jednáme s pokladním systémem Dotykačka o integraci platby correnty. Tím se proces zautomatizuje a zrychlí. Uvítáme další možnost propojení,” dovysvětluje Pepe Rafaj.

Cigarety a alkohol s výjimkou místního vína za correnty nekoupíte

Correnty budou platit po dobu 30 dnů, a ne vše jimi lze zaplatit. Třeba cigarety, alkohol nebo sázky za ně nepořídíte. “Výjimkou jsou místní vinaři, které chce systém Corrency naopak podpořit, protože jsou nositelé zdejšího koloritu a kultury. Takže kyjovské víno za correnty zakoupit můžete,” potvrzuje Pepe Rafaj.

Proč Kyjov?

Corrency v listopadu podepsalo memorandum o spolupráci na pilotním projektu s Kyjovem jako prvním městem. Jeho zástupci, v čele se starostou Františkem Luklem, věří, že tento moderní ekonomický projekt může podpořit zdejší podnikání, což potvrzují i první čísla od spuštění registrace o zájmu místních občanů a obchodníků.

“O podporu ve formě correntů se může přihlásit každý. Rozhodli jsme se ho nabídnout všem občanům v našem městě. Získá ji prvních 2000 přihlášených. Na druhé straně bychom rádi podpořili hlavně naše restaurace, kavárny, řemeslníky, živnostníky a naši kulturu,” dodal František Lukl. Podle něj je jen otázkou času, kdy se připojí i další města.

Jak projekt vznikl?

Projekt Corrency vznikl jako reakce na první karanténu. Uspěl v hackathonu “Hack the Crisis” vyhlášeném agenturou CzechInvest a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO). Několik měsíců na něm pracoval tým odborníků, nadšenců a sympatizantů, až se dostal do fáze, kdy jej bylo možné přihlásit do dotačního programu MPO Czech Rise Up pro chytrá opatření proti COVID 19.

“Corrency je krásným příkladem toho, jak se projekt z hackathonu může dále úspěšně rozvíjet a podporovat lokální ekonomiku a regionální rozvoj. Tvůrci naplno využili potenciál, který dnešní turbulentní doba přináší. To, že má projekt slibnou budoucnost, dokazuje i fakt, že se v hackathonu umístil mezi patnáctkou nejlepších z více než dvou stovek přihlášených. Věřím, že o něm ještě uslyšíme ve spojitosti s dalšími městy,” říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

www.corrency.cz

kyjov.corrency.cz

Barbora Vaculíková

O Corrency:

Projekt Corrency řeší ekonomické důsledky pandemie. V dotačním řízení MPO uspěl a získal prostředky na realizaci pilotního projektu. Tvůrcům se podařilo získat řadu záštit, např. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Hospodářské komory ČR a Ministerstva vnitra ČR.

Zdroj: ceskenoviny1.eu