Výše odměny za členství v komisi neláká mladé ani lidi v produktivním věku.

Pardubický kraj Volební kolotoč se roztáčí. Do středy mohly politické strany delegovat své zástupce do volebních komisí. Zbylé komisaře si musí obce zajistit samy. Zatímco v Chrudimi nebo v nedalekém Včelákově je už plně obsazeno, třeba v Morašicích zůstávají v klidu.

Každé seskupení kandidující do krajských voleb má právo delegovat svého člověka do některé z volebních komisí. „Ale nemělo by to dělat na poslední chvíli,“ říká starosta městyse Včelákov Jan Pejcha. Když se mu podařilo shromáždit ochotné členky místní volební komise, náhle se mu ozvali dva zástupci kandidujících stran.

„Když jsem se jednoho z nich zeptal, proč to neučili dřív, byl velmi nepříjemný a útočný. Pak si dokonce na mě stěžoval hejtmanovi. Oni si zřejmě neuvědomují, že kvůli nim musím z komise vyhodit někoho od nás, v tomto případě ženu, která u voleb bývá pravidelně,“ řekl starosta Včelákova.

Komise mají obsazené i v obci Vysočina. „Nemáme zatím žádný problém. Ten vidím spíše v protiepidemických opatřeních. Kdyby nám raději dali třeba pět tisíc na nákup ochranných pomůcek, bylo by to lepší, než zdlouhavé vykazování nákladů,“ míní starosta Tomáš Dubský.

V Morašicích zasednou členové jen jednoho volebního uskupení. Zbytek bude muset obec pokrýt vlastními lidmi. „Zatím jsme to neřešili. Máme vždy pětičlenné komise, ale podle zákona mohou být i čtyřčlenné. Myslím, že problém nebude,“ tvrdí starosta Roman Štěpánek.

Také v Chrudimi překvapivě obsadili všechny volební okrsky, kterých je celkem devětadvacet. „Sešlo se celkem 195 členů komisí a ještě máme převis zájemců, které zaevidujeme jako náhradníky,“ říká Eva Doležalová z chrudimské radnice.

Už je téměř jisté, že ve volebních místnostech budou nutností ochranné prostředky roušky, rukavice, dezinfekce. „Právě tohle mne odradilo od účasti v komisi. Už jsem váhal při minulých volbách, protože nějakých 60 korun na hodinu je skutečně málo. Když si představím, že tam budu v pátek a sobotu sedět v roušce, tak radši nic,“ míní Milan Kaplan z malé vesničky na Chrudimsku.

Také předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl si myslí, že odměny za volby jsou tristní. „Zájem o to nemají studenti ani lidé v produktivním věku,“ řekl Lukl.

Zdroj: Svitavský deník