Chátrající areál cukrovaru v Břeclavi se změní. Možná už za dva roky se z něj stane pulzující centrum za stovky milionů korun. Desítky let chátrající pětihektarový areál by se podle místostarosty města Jakuba Matušky měl stát jakýmsi středem města.

„Takovou máme koncepci. Předpokládám, že do konce roku budeme znát vítěze architektonické soutěže. V roce 2021 chceme dopracovat projektovou dokumentaci a v roce 2022 by se mohlo začít s první fází výstavby. V tuto chvíli je to víc přání, přípravné práce jsme ale už začali,“ nastínil Matuška (STAN).

O jak ekonomicky náročný projekt půjde, lze zatím jen spekulovat. Podle zástupců radnice je na přesné vyčíslení příliš brzy. Nedávno teprve začali pracovat na zadání architektonické soutěže. Například multifunkční hala ale může stát až sto padesát milionů korun. S polovinou mají pomoci dotace. „U knihovny počítáme s podobnou částkou. Dotační možnosti jsou zde ve výši pětadvaceti až pětačtyřiceti procent. No a zasíťování a odstranění ekologické zátěže, infrastruktura je hrubým odhadem až třicet milionů korun,“ vyčíslil místostarosta. Asi třicet milionů by městu měl pokrýt odprodej části areálu pro výstavbu polyfunkčních domů.

Zvláštní roli bude mít v nově vzniklé čtvrti knihovna. Prostory té současné má totiž v plánu využít ministerstvo spravedlnosti k prodloužení sousední a již nyní kapacitně nedostačující věznice. „Ideu, jak by měla nová knihovna vypadat, už máme. Rádi bychom, aby nebyla jen půjčovnou knih, ale i místem k setkávání lidí a ke komunitnímu životu. Něco podobného děláme již nyní. Narážíme však na kapacity. Míváme plno na dva tři měsíce dopředu,“ oznámil ředitel knihovny Marek Uhlíř.

Inspiraci s kolegy sbírají doma i v zahraničí. „Máme na čem stavět. Našimi hlavními požadavky jsou bezbariérovost a variabilnost. Rádi bychom, kdyby se dalo pracovat s prostorem a případně interiéry i měnit. Je potřeba si ale sednout s architekty a vše dát dohromady. Rozhodně to nechceme podcenit,“ poznamenal Uhlíř.

Nápad vítá i Petra Javorková. „Knihovna už nyní poskytuje prostor ke konání zajímavých akcí, přednášek a promítání, kterých se ráda účastním. Podle mého názoru navíc plní důležitou funkci prostředníka mezi obyvateli a městem,“ řekla.

Zdroj: Břeclavský deník