Břeclav Z čekárny u lékaře, z restaurace, nebo i z jiného města. Téměř odkudkoli budou nejspíš už od konce letošního roku platit řidiči za parkování na všech placených parkovištích v Břeclavi.

Tamní radnice chystá spuštění městské aplikace Břeclav v mobilu. Její součástí bude právě i možnost platby za parkování online. „Díky aplikaci budou mít obyvatelé informace z města na jednom místě. Její spuštění plánujeme na podzim. Společně s aplikací pro parkování by pak mohla fungovat už na konci roku,“ informovala mluvčí radnice Jana Pelcová.

Inspirací bylo Břeclavi Brno, kde systém úspěšně funguje. „Jdeme do toho, protože je to moderní řešení, které bude pohodlnější pro uživatele,“ zdůvodnil místostarosta Jakub Matuška.

O možnost zaplatit v hotovosti či kartou tam, kde je terminál, však lidé nepřijdou. „Zaplatí přes aplikaci, nebo si u automatu koupí lístek. Zahájili jsme už všechny kroky ke zprovoznění této nové služby jak po stránce technologické, tak i ekonomické. Pokud vše půjde podle plánu, spuštění zkušebního provozu nastane zřejmě v půlce října,“ informovala mluvčí strážníků Lenka Rigó.

Novinku řidiči většinou vítají. „Určitě jsem pro. Spíš nejsem ale typ člověka, který má všechny peníze na kartě. Musím mít u sebe vždy hotovost. Pokud mám naplánovanou cestu do Břeclavi nebo kamkoli jinam, vždy mám u sebe drobné na automat na parkování. Jsem prodavačka a vím, jaký problém může nastat, když naráz karta nefunguje a lidé musí zaplatit hotově,“ okomentovala Michaela Markovičová.

Modernizaci platebních terminálů na parkování chystají také v Hustopečích. „V rámci chytrého města postupně rozšiřujeme metropolitní síť a natahujeme optické kabely dále od centra. Jakmile bude toto hotové, chceme přeinstalovat všech dvanáct terminálů tak, aby se dalo platit kartou nebo třeba hodinkami,“ sdělila starostka města Hana Potměšilová.

Břeclav v mobilu

Aplikace Břeclav v mobilu má fungovat už na podzim.

Spolu s aplikací umožňující platby přes mobilní telefon na všech parkovištích ve městě pak až ke konci roku.

Pokud vše půjde podle plánu, chystají strážníci zkušební provoz na říjen.

Zdroj: Břeclavský deník