Vlastníci silnic a veřejných parkovišť získají širší práva odstraňovat z nich odstavené automobily. Sněmovna schválila novelu zákona o pozemních komunikacích, podle níž by vlastníci silnic a parkovišť mohli odstranit také vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technickou prohlídku. Pro bylo 179 ze 184 přítomných poslanců.

Nyní je možné podle zákona nechat odtáhnout vrak auta pouze v případě, že má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor.„Většina odstavených vozidel nesplňuje definici vraku,“ upozornila jedna z předkladatelek návrhu, poslankyně ANO Zuzana Ožanová.

„Tento návrh pomůže obcím s dlouho neřešeným problémem,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Novela předpokládá, že vlastník komunikace by provozovatele automobilu nejprve vyzval, aby vozidlo podrobil pravidelné technické prohlídce, nebo je odstavil jinam.Pokud by provozovatel nereagoval, mohl by odstranit vůz na náklady provozovatele až po dvou měsících. Provozovatele by také musel informovat, kde si může automobil vyzvednout. Kdyby o vozidlo nejevil zájem, vlastník komunikace by je mohl vydražit, případně nechat zlikvidovat.

Déle než půlroční parkování automobilu bez platné technické kontroly má být podle novely také přestupkem. Hrozila by za něj stejně jako za odstavení klasického vraku pokuta až 300 tisíc korun.

Zdroj: ČTK, IDNES.CZ

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..