Jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) je jedním z potenciálních dodavatelů výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech. České republice nabízí dlouholeté odborné zkušenosti s výstavbou aprovozem jaderných elektráren.

• KHNP nabízí nejpokročilejší technologii pro Českou republiku v oblasti výstavby nového jaderného zdroje. • KHNP je spolehlivým světovým lídrem v jaderné energetice, který posiluje spolupráci a partnerství mezi Jižní Koreou a Českou republikou.

• Navrhovaná řešení vysoké bezpečnosti pro Dukovany plně splňují požadavky Evropské unie.

• KHNP je aktivním podporovatelem místních komunit v regionu jaderné elektrárny, organizuje zde dobrovolnické programy.

Jaderná energie je klíčovým řešením pro bezemisní budoucnost České republiky. Jedná se o bezproblémový zdroj bezpečné energie s nulovou uhlíkovou stopou, který doplňuje energetický mix stabilní dodávkou elektřiny. Zhruba pětinu spotřeby elektrické energie v České republice pokrývá Jaderná elektrárna Dukovany. Pro zachování energetické bezpečnosti se česká vláda rozhodla nahradit současné jaderné bloky novým zdrojem. Světový energetický lídr, korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), předložila návrh nového jaderného zdroje v Dukovanech. Český projekt je pro firmu prioritou, protože navazuje na dlouholetou tradici partnerství mezi Jižní Koreou a Českou republikou.

Padesát let zkušeností a dvacet šest dokončených jaderných elektráren

Zástupci KHNP spolupracují s českým státem v oblasti vhodných možností pro nové Dukovany. Špičkovou bezpečnostní technologii navrhli tak, aby plně vyhovovala všem požadavkům Evropské unie a byla náhradou za stávající jaderné bloky. S téměř padesátiletými zkušenostmi s výstavbou a provozem jaderných elektráren dokončila společnost KHNP už dvacet šest elektráren po celém světě. Jaderná elektrárna Barakah ve Spojených arabských emirátech je jedinou v současnosti budovanou elektrárnou na světě, která jede podle časového i finančního plánu.

KHNP také vyvíjí modulární reaktory s nižším příkonem pro komerční výrobu elektřiny. Ve spolupráci se Saúdskou Arábií společnost pracuje na vodou chlazeném integrálním reaktoru, který vyrábí energii 365 MW. Malé reaktory by mohly v budoucnu hrát rozhodující roli. Počáteční náklady jsou mnohem nižší než u velkých zařízení, dokonce i instalace může být díky standardizaci rychlejší.

Dlouhodobá spolupráce s regionem a českými firmami

Nalezení synergií s místními firmami a společenská odpovědnost jsou součástí DNA společnosti. KHNP navázala mnohá partnerství s českými firmami. Právě místní české firmy plánuje zapojit do svého dodavatelského řetězce s možností rozšíření zapojení do mezinárodních projektů společnosti. Od roku 2017 KHNP podepsala v zemi několik významných memorand, včetně dvou dohod o porozumění s Doosanem Škoda Power a ÚJV Řež. Hlavním cílem těchto smluv je sdílení zkušeností a znalostí v průmyslu i ve výzkumu. Jaderné elektrárny jsou velmi složité a technologicky náročné stavby. Pro KHNP je stavba závazkem, který nekončí její realizací. Lidé v KHNP si jsou vědomi dlouhodobého charakteru takového partnerství a podpora regionu v okolí Jaderné elektrárny Dukovany je pro firmu samozřejmostí. KHNP organizuje dobrovolnické programy v širokém regionu od roku 2017. Těchto činností se účastní jak zaměstnanci KHNP, tak i studenti jihokorejských univerzit. V Třebíči, Okříškách, Moravském Krumlově a Ivančicích měli lidé možnost seznámit se s korejskou kulturou. Pro děti základních škol připravili dobrovolníci vzdělávací aktivity a také soutěže s odměnami. Korejci se také spojili s neziskovými organizacemi v regionu a zařízeními, která pečují o seniory a zdravotně postižené.

KHNP poskytla 1,5 milionu korun na boj proti koronaviru

V letošním roce se dobrovolnický program kvůli koronavirové pandemii nekonal. Protože je pro KHNP bezpečnost na první místě, neváhali a rozhodli se pomoci jinou formou. Obcím v okolí Jaderné elektrárny Dukovany darovali 1,5 milionu korun včetně 3 500 respirátorů. Za peníze byla nakoupena dezinfekce, ochranné pomůcky a část peněz určená pro město Ivančice putovala na zajištění provozu speciálního oddělení v ivančické nemocnici. Tím však letošní podpora regionu neskončila. Současná celosvětová situace nedovoluje příliš veřejné akce, proto se KHNP rozhodla podpořit vybrané organizace v regionu elektrárny formou vybavení. Na 1 450 osob z jedenácti zařízení včetně škol, dětských domovů a organizací pečujících o seniory, handicapované a matky s dětmi obdrží školní brašny, ručníky nebo například tradiční korejské čaje. V průběhu srpna dorazí tato podpora do České republiky a poté zamíří do Třebíče, Ivančic a Moravského Krumlova.

Třebíčský hokej podepsal podporu s KHNP na další sezónu

KHNP udržuje tradice ve všech oblastech a zůstává příznivcem jednoho z nejpopulárnějších hokejových týmů v regionu. V roce 2018 se KHNP stala generálním partnerem klubu SK Horácká Slavia Třebíč a letos v srpnu společnost prodlouží sponzorskou smlouvu na další sezónu v roce 2021.

Viceprezident KHNP Sangdon Kim se svými kolegy představil u kulatého stolu v Hrotovicích technický projekt pro výstavbu v Dukovanech a také aktivity, které v České republice organizují,a dále své plány spolupráce.

V loňském roce připravili jihokorejští studenti v Moravském Krumlově kulturní program. Zájemci si vyzkoušeli tradiční korejský oděv hanbok.

Předseda Okresní hospodářské komory Třebíč Richard Horký (vpravo) a Sangdon Kim, viceprezident KHNP, podepsali smlouvu o zahraničním partnerství.

Zástupci KHNP osobně přivezli do Ivančic respirátory a také finanční dar na pomoc v boji proti covid-19 (zleva Jaroslav Sojka, místostarosta Ivančic, Milan Buček, starosta Ivančic, Joonkyo Suh, ředitel pražské kanceláře KHNP, Vítězslav Jonáš, předseda Energetického Třebíčska, Hoyub Baek, manažer KHNP).

Prezident společnosti KHNP Jae-hoo Chung se osobně zúčastnil slavnostního podpisu smlouvy o generálním partnerství s třebíčským klubem SK Horácka Slavia.

Zdroj: MF Dnes