Okresy Brno-město a Brno-venkov budou sloučené do jednoho. Zákaz pohybu lidi mezí okresy se tak na ně od pondělí vztahovat nebude, uvedla policie. Proti rozdělení na venkov a město chtěl výzvou upozornit vládu starosta Březiny na Brněnsku Martin Habáň (Starostové a nezávislí). Podle něj by totiž obce na Brněnsku rozdělení paralyzovalo.

„Podle aktuálního sdělení Ministerstva vnitra ČR budou pro účely krizového opatření okresy Brno-město a Brno-venkov sloučeny do jednoho celku. Nebudou tedy realizovány ´meziokresní kontroly´ mezi městem a venkovem,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Výzvu chtěl starosta odeslat v pondělí, zatím nasbíral pět podpisů dalších starostů, v pracovní den jich očekává ještě mnohem víc. Ve výzvě vládě Habáň uvedl, že dodržování nařízení tak, jak bylo původně stanoveno, zkomplikuje zajišťování každodenních potřeb obyvatelstva.

„Zvláště malé obce kolem Brna mnohdy nemají své prodejny potravin, je nutno nakupovat v okrese Brno-město a naopak některé z prodejen, které jsou využívány občany Brna-města leží v okrese Brno-venkov, například obchodní zóna Modřice. Chápeme, že opatření směřují ke snížení mobility obyvatelstva a snaze snížit riziko šíření epidemie, není však podle našeho názoru možné tímto usnesením absolutně paralyzovat chod jednoho z okresů České republiky,“ stojí ve výzvě.

Podle Habáňa se s podpisy připojí především starostové v prstenci okolo Brna. „Od nás dojíždí zhruba 70 procent lidí pracovně do Brna, podle opatření tam mohou do práce, ale ne si nakoupit. A obyvatelé to nechtějí porušovat. Důležité je to samozřejmě i pro staré lidi, kteří dojíždí třeba do blízké Líšně. V obci obchod máme, ale klasický venkovský, kde koupíte sýr a šunku,“ poznamenal Habáň.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz