Po nové takzvané pumptrackové dráze se brzy projedou nadšenci v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku. Jde o uměle vytvořený okruh určený pro jízdu na kole. Podle tamního starosty Miroslava Boháčka vznikne do konce příštího roku. Zatraktivnit prostředí pro turisty plánují také v dalších obcích na jihu Moravy. Rozvoj cestovního ruchu podporuje i stát.

Dráha v Bílovicích bude ze dvou třetin asfaltová, ze třetiny z jemného štěrku. „U ní vznikne multifunkční hřiště dvacet krát deset metrů, kde si mohou sportovci zakopat nebo zaházet na koš,“ zmínil starosta Boháček.

Součástí areálu má být i malá horolezecká stěna, lavičky, pískoviště a skluzavka. „Areál zůstane volně přístupný. Kdokoliv pojede okolo, může si tam zajezdit,“ řekl Boháček.

Představitelé obce nyní vyčkávají na úpravu drátů vysokého napětí v místě, kde pumptracková dráha vznikne. Stavba areálu na pumptrack vyjde zhruba na dva miliony korun.

Deník Rovnost před časem informoval i o vzniku pumptracku v Bořeticích na Břeclavsku. Hřiště je určené pro malé cyklisty zhruba od pěti let.

V Pozořicích na Brněnsku zase vznikne Cyklopark u Tří Císařů.

Ve Křtinách na Blanensku opraví tamní koupaliště. Otevřeli ho roku 1975, od té doby tam ale dělníci dělali jen menší úpravy. „Koupaliště by po rekonstrukci mělo odpovídat novodobým standardům, budou tam atrakce pro děti i dospělé,“ oznámil starosta František Novotný.

Při úpravách také zmenší hlavní bazén. Na počet návštěvníků byl podle starosty zbytečně velký. „Jako první opravíme sociální zázemí. Projekt na kompletní rekonstrukci bude hotový zřejmě tento týden,“ sdělil Novotný.

Stavba má začít v září, příští rok chtějí opravený areál otvírat. Na rekonstrukci sociálního zázemí získal městys dotaci od státu takřka milion korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj vyčlenilo na rozvoj cestovního ruchu v regionech celkem 111 milionů korun, původně počítalo jen s devadesáti miliony. „Schválené projekty pomohou zvýšit potenciál cestovního ruchu v regionech. Podpoří ekonomický přínos cestovního ruchu, který je v těchto týdnech obzvlášť důležitý,“ uvedla ministryně Klára Dostálová.

Rozvoj v regionu

Bílovice nad Svitavou (Brněnsko): výstavba areálu na pumptrack, součástí bude i malá horolezecká stěna nebo skluzavka

Křtiny (Blanensko): rekonstrukce koupaliště, v první fázi sociálního zázemí, pak i hlavního bazénu

Pozořice (Brněnsko): Cyklopark u Tří Císařů

Zdroj: Blanenský deník