Z barokní kašny na Masarykově náměstí ve Vyškově už zase tryská voda. Vypuštěná přitom zůstávala od jara letošního roku. „Únik vody je bohužel jejím častým problémem. Z tohoto důvodu bylo nezbytné vypuštění kašny a zajištění opravy izolace její nádrže. Práce zejména v druhé polovině července si vyžádaly náklady ve výši pětatřicet tisíc korun,“ informoval vyškovský místostarosta Josef Kachlík.

Údržba se týká provozních i historických částí kašny. „Loni jsme také očistili a rekonzervovali sousoší, letos na jaře jsme pak zajistili jeho hydrofobizování. Při tomto postupu odborníci kámen napustili speciálním přípravkem, který zabrání nasakování vodou,“ popsal referent pro památkovou péči Petr Bařinka.

Kašnu ve městě postavili už v roce 1730. Ústřední postavou sousoší je syn trojského krále Ganymedes známý z trójských bájí. Kašnu zdobí ve středu sloupové pyramidální skalisko, na němž sedí bůh Zeus v podobě orla, který se připravuje ke vzletu. Na jeho zádech pak balancuje nahé dítě jako princ Ganymedes s korunou. Pod tímto hlavním výjevem leží napravo řvoucí lev a nalevo zase delfín.

Zdroj: Vyškovský deník